Tvorivé spoločenstvá pre digitálne začlenenie (CCDI) sú prístupom na podporu digitálneho začlenenia, ktorý reaguje na potreby ľudí a ich komunít.
Digitálne vylúčenie môže byť prekážkou rôznych foriem účasti, autonómie a komunikácie, čo má vplyv na uplatňovanie občianstva. Najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva si vyžadujú konkrétne opatrenia na podporu začlenenia a digitálnej gramotnosti, najmä starších ľudí, ohrozených mladých ľudí, ľudí s kultúrnou a jazykovou rozmanitosťou, ľudí s osobitnými potrebami, ľudí s nízkym príjmom, nezamestnaných alebo s neistým zamestnaním atď.
Tieto komunity majú v úmysle zvýšiť informovanosť verejnosti o význame digitálnych technológií tým, že diagnostikujú digitálne zručnosti obyvateľstva a definujú rôzne úrovne spôsobilosti. Iniciatíva školí aj technikov zapojených do koordinácie a rozvoja ZIS a mentorov pre digitálne začlenenie rôznych zraniteľných skupín (študenti vysokoškolského vzdelávania, deti a mladí ľudia a iní ľudia z občianskej spoločnosti). Napokon rozvíja aj pedagogické zdroje a obsah odbornej prípravy a vytvára technológie na podporu opatrení v oblasti digitálnej integrácie a odbornej prípravy pre digitálnu kompetenciu zraniteľného obyvateľstva.
Ciele iniciatívy CCDI
Hlavnými cieľmi CCDI sú:
- Zvýšiť digitálne kompetencie medzi zraniteľnými skupinami obyvateľstva v Portugalsku
- Posilniť sociálne väzby, solidaritu a občianstvo;
- Podporovať rozvoj medzigeneračných väzieb;
- Lepšie využívanie digitálnych služieb a nástrojov;
- Podpora odolnejších komunít
- Rozvoj kultúrnej kompetencie (na osobnej úrovni, zapojených organizácií a komunity) prostredníctvom prístupu založeného na spolupráci, ktorý zlučuje rôzne perspektívy;
- Zvýšiť účasť mládeže a podporiť pozitívne postoje k účasti (mentorov)
V roku 2019 bolo v Portugalsku vytvorených 10 pilotných programov a bola vypracovaná správa o vplyve projektu na komunitu. Niektoré z týchto komunít sú stále v prevádzke, konkrétne na severe krajiny, v Barcelos a Guimarães.
CCID sa vypracúvajú v rámci osi inklúzie, ktorú koordinuje Sofia Marques da Silva. Os inklúzie je jednou z organizačných osí Národnej iniciatívy pre digitálne zručnosti 2030 (INCoDe.2030), ktorá pozostáva zo štyroch ďalších osí: Vzdelávanie, kvalifikácia, špecializácia a výskum.