Umelá inteligencia (AI) sa rýchlo stáva bežnou súčasťou pracovného života. Konkrétne zistenia priniesol prieskum Európskeho strediska pre rozvoj odborného vzdelávania (CEDEFOP), ktorého sa v roku 2024 zúčastnilo 5 342 zamestnancov v 11 krajinách EÚ vrátane Slovenska.
Ešte v roku 2022 bola umelá inteligencia pre bežných zamestnancov neznámou. V prvej polovici roka 2024 už uviedla viac než štvrtina (28%) oslovených, že na ich pracovisku sa využívajú nástroje umelej inteligencie – buď ich používajú sami, alebo ich kolegovia. Používanie AI je výrazne rozšírenejšie v západnej Európe, konkrétne v krajinách ako Belgicko, Nemecko, Francúzsko či Luxembursko, ako v južnej Európe (napr. Grécko, Španielsko, Portugalsko). Výsledky Slovenska približne kopírujú priemer krajín EÚ, ktoré sa do prieskumu zapojili.
Vplyv AI na odvetvia a pracovné úlohy
Najviac automatizácia ohrozuje podľa CEDEFOP pracovníkov v rutinných, menej stabilných a stredne kvalifikovaných pozíciách. K odvetviam s najvyšším rizikom patria administratívne a podporné služby, finančné a poisťovacie služby, veľkoobchod a maloobchod, poľnohospodárstvo a výrobný priemysel. Naopak, odvetvia ako vzdelávanie, doprava a pohostinstvo sú zatiaľ menej vystavené riziku automatizácie.
AI výrazne ovplyvňuje pracovné procesy. Až 67 % zamestnancov v prieskume uviedlo, že vďaka AI vykonávajú niektoré úlohy rýchlejšie ako predtým. Navyše 30 % pracovníkov uviedlo, že AI kompletne nahradila niektoré ich predchádzajúce úlohy.
Na Slovensku sú vysoké obavy
Slovensko patrí medzi krajiny, kde sú obavy zo straty práce v dôsledku AI nadpriemerne vysoké. Až 19 % slovenských zamestnancov sa obáva, že v najbližších piatich rokoch môže prísť o svoju prácu kvôli automatizácii a umelej inteligencii. Najväčší strach zo straty práce majú zamestnanci v Grécku, kde obavy dosahujú až 24 %. Priemer skúmaných krajín bol na úrovni necelých 15%. Najnižšie obavy pritom panujú v Česku (7%). Potvrdzuje sa tým rozdielny spôsob prijatia technológií – Česko je pre Slovensko v tomto smere dobrým príkladom. V medzinárodnej štúdii ICILS 2023, ktorá hodnotí, ako vedia ôsmaci pracovať s digitálnymi technológiami a informáciami, dosiahli českí žiaci druhé najvyššie skóre spomedzi všetkých krajín (525 bodov). To je nielen viac ako priemer EÚ (493 bodov), ale aj viac než Slovensko (499 bodov).
Slovensko sa nachádza približne v strede rebríčka krajín v rámci nárastu času používania AI. 35% slovenských zamestnancov, ktorí využívajú AI uviedlo, že ju využívali viac času ako pred rokom. Táto hodnota je vyššia ako v Španielsku (26%), Grécku (31%) alebo Poľsku (31%), no stále zaostáva za Belgickom (49%) či Francúzskom (45%) či Nemeckom (43%). Tento trend naznačuje, že hoci sa AI v slovenských pracoviskách postupne udomácňuje, tempo jej adopcie stále zaostáva za niektorými západoeurópskymi krajinami. Priemer skúmaných krajín EÚ bol 37% a pre zaujímavosť susedné Česko zaznamenalo 36% v medziročnom náraste času používania AI zamestnancami.

Ako zvládnuť nástup AI vo vašej práci
Prieskum zistil, že na Slovensku vnímalo až 39 % zamestnancov potrebu ďalšieho rozvoja svojich zručností v oblasti využívania nástrojov umelej inteligencie v práci. Napriek tomu sa za predchádzajúcich 12 mesiacov len 12 % slovenských pracovníkov zúčastnilo školení alebo vzdelávacích aktivít v tejto oblasti. CEDEFOP preto odporúča systematicky investovať do vzdelávania a AI gramotnosti a aktívne podporovať rozvoj AI zručností naprieč všetkými úrovňami zamestnancov.
Na Slovensku pomáha zamestnancom zvládnuť zmeny vplyvom automatizácie a AI aj Digitálna koalícia. V rámci projektu Digitálny radca sa môžete spýtať AI či zmeny ohrozujú aj vašu profesiu na tomto linku. Patríte medzi zamestnancov, ktorých sa tieto zmeny dotknú? Ak áno a chcete poradiť, ako naplniť váš potenciál v ére AI, zaregistrujte sa ešte dnes a bezplatne získajte prístup k svetovo uznávaným osobnostným testom SHL a profesionálnemu kariérovému poradenstvu – stačí kliknúť TU.
Autor článku: Miloš Moravčík