Digitálny radca nástroj nasmerovania vašej kariéry

22. októbra 2024

Digitálna koalícia rozbieha projekt „Digitálny radca“, ktorého cieľom je poukázať na aktuálne meniaci sa trh práce a pripraviť ľudí zo sektora informačných technológií a telekomunikácií (ITaT) na prichádzajúce zmeny. Pomocou renomovaných psychometrických nástrojov britskej spoločnosti SHL® a koučingu pomôže jednotlivcovi identifikovať jeho silné stránky uplatniteľné na trhu práce a ponúkne mu odporúčania, ktoré vie využiť pri plánovaní ďalšej kariéry a vzdelávania.

Zámer a iniciatíva vzniku projektu reaguje na prioritné oblasti a odporúčania na zlepšenie úrovne využívania zručností uvedených v Stratégii zručností OECD pre Slovenskú republiku. Realizácia projektu prispeje k zabezpečeniu dlhodobej udržateľnosti a konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky a pracovného trhu v dôsledku zmien, ktoré prináša digitálna transformácia.

„Prebiehajúca digitálna transformácia, automatizácia procesov a rastúce využívanie umelej inteligencie nútia podniky postupne prechádzať na digitálne platformy a automatizovať svoje procesy s cieľom zvýšiť efektivitu a znížiť náklady. Tento trend vedie k zániku tradičných pracovných miest, ktoré sú nahradené novými pozíciami. A nie je tomu inak ani v  sektore IT a telekomunikácií, kde viac  ako 120 tisíc ľudí potrebuje aktualizovať do roku 2025 svoje zručnosti a je  kľúčovou súčasťou slovenskej ekonomiky a zamestnanosti“, uviedol Mário Lelovský, predseda Digitálnej koalície.

Slovenský trh práce v posledných rokoch výrazne ovplyvnili zmeny. Automatizácia rutinných činností súvisí so znižovaním potreby opakovanej práce, čo zasahuje  povolania s nízkou kvalifikáciou, ale  aj časť povolaní špecialistov. Zavádzanie umelej inteligencie mení požiadavky na prácu aj u tých ľudí v sektore IT a telekomunikácií, ktorí sa doteraz cítili neohrození. Táto situácia vedie k potrebe rekvalifikácie a ďalšieho vzdelávania zamestnancov, aby mohli vykonávať  komplexnejšie úlohy a efektívne využívať nové technológie.

Do roku 2027 sa očakáva zánik až 12 835 pracovných miest, pričom najviac ohrozené sú pozície ako operátor klientskej podpory, technik užívateľskej podpory IT, servisný a prevádzkový pracovník IT, IKT tester a vývojár webstránok. Projekt pomôže cieľovým skupinám zorientovať sa v súčasných trendoch na trhu práce a poskytne im nástroje individualizovanej podpory a koučingu tak, aby sa vedeli uplatniť na pracovných pozíciách, na ktoré majú osobnostné predpoklady a  ktoré sú zároveň perspektívne na trhu práce.“, doplnil Lelovský.

Do projektu sa môžu zapojiť jednotlivci so súčasnými alebo minulými pracovnými skúsenosťami zo sektora IT a telekomunikácií, vrátane IT pozícií v iných sektoroch. Nakoľko je projekt financovaný z verejných zdrojov, pri registrácii je potrebné požiadať aj o zaradenie do evidencie záujemcov o zamestnanie na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Žiadosť je možné podať online počas registrácie. Záujemcovi nevyplývajú z registrácie žiadne povinnosti, môže však požiadať o ďalšie služby štátu, napr. príspevok na ďalšie vzdelávanie. Ide o človeka, ktorý pracuje, no uvažuje o kariérnej zmene, alebo chce ďalej rozvíjať svoje pracovné zručnosti. Do projektu sa môžu tiež zapojiť uchádzači o zamestnanie (nezamestnaní), registrovaní na úrade práce.  Ďalšie informácie a postup nájdete zverejnený na www.digitalnyradca.sk.

Digitálna technológia/špecializácia

  • Digitálne zručnosti


Úroveň digitálnych zručností

  • Základné
  • Stredné
  • Pokročilý
  • Odborník na digitálnu oblasť


Geografická pôsobnosť - krajina

  • Mimo EÚ
  • Slovensko


Druh iniciatívy

Národná iniciatíva


Sledujte nás

Mohlo by Vás zaujímať