Rámec digitálnych kompetencií pre občanov (DigComp) už viac ako desať rokov poskytuje v celej EÚ aj mimo nej spoločné chápanie toho, čo je digitálna kompetencia, a preto poskytuje základ pre vymedzenie politiky v oblasti digitálnych zručností. Už existuje vysoká informovanosť o systéme DigComp ako celoeurópskom rámci na rozvoj a meranie digitálnej kompetencie.
DigComp od svojho prijatia poskytuje vedecky pevný a technologicky neutrálny základ pre spoločné chápanie digitálnych zručností a politiku v oblasti rámcovania. V digitálnej sfére sa však veci rýchlo vyvíjajú a od poslednej aktualizácie rámca v roku 2017 sa veľa stalo. Konkrétnejšie, vznikajúce technológie, ako je umelá inteligencia, virtuálna a rozšírená realita, robotizácia, internet vecí, fikcia údajov alebo nové javy, ako sú nesprávne informácie a dezinformácie, viedli k novým a zvýšeným požiadavkám na digitálnu gramotnosť zo strany občanov. Rastie aj potreba riešiť ekologické aspekty a aspekty udržateľnosti interakcie s digitálnymi technológiami. Táto aktualizácia preto zohľadňuje znalostné zručnosti a postoje, ktoré občania potrebujú vzhľadom na tento vývoj.
Táto verzia 2.2 obsahuje dve hlavné časti:
1. Integrovaný rámec DigComp 2.2 poskytuje viac ako 250 nových príkladov znalostí, zručností a postojov, ktoré pomáhajú občanom sebavedome, kriticky a bezpečne sa angažovať v digitálnych technológiách a nových a vznikajúcich, ako sú systémy založené na umelej inteligencii. Rámec sa sprístupňuje aj na základe usmernení o digitálnej prístupnosti, keďže vytváranie dostupných digitálnych zdrojov je dnes dôležitou prioritou.
2. Druhá časť publikácie poskytuje prehľad existujúcich referenčných materiálov pre DigComp, v ktorých sa konsolidujú predtým zverejnené publikácie a odkazy.