Vojna na Ukrajine do istej miery ohrozuje tamojší IT sektor, ktorý je pre krajinu veľmi dôležitý. Východný sused je totiž IT veľmocou a sektor potrebuje vytvárať hodnotu a peniaze pre budúcu obnovu vojnou poznačeného štátu. Aktuálna situácia však ovplyvňuje aj Slovensko, kam putujú tisíce ľudí s cieľom nájsť bezpečie, prácu či vzdelanie pre svoje deti.

V mnohých veciach však Slovensko zaostáva. Situáciu na Ukrajine sleduje aj Mário Lelovský, prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska (ITAS). Ten v rozhovore pre TREND tvrdí, že treba okamžite zriadiť strategickú krízovú riadiacu skupinu. Okrem toho však spomína aj to, že minister práce obchádza schému mobility a vysvetľuje tiež, prečo samospráva zostala zdesená.

V akom stave je dnes IT sektor na Ukrajine?
Ukrajinci sa na tú situáciu pripravovali skôr a viacero väčších firiem mali už pred útokom nejakú časť ľudí v zahraničí, najmä v Poľsku. Títo ľudia udržiavajú komunikáciu s klientmi, a snažia sa dodržiavať kontrakty, teda výkon ich činnosti sa im na približne 70 percent darí udržať aj napriek prebiehajúcemu vojnovému konfliktu.

Je tu obrovské riziko, a už sa to aj deje, že časť klientov zvažuje ukončenie alebo pozastavenie projektov dodávaných z Ukrajiny. Nie je však vôbec jednoduché nájsť alternatívne kapacity, nakoľko ide o dlhoročné kontrakty a celkovo je IT kapacít nedostatok. 

Teraz sa preto miestna asociácia IT Ukrajina snaží aj s firmami docieliť, aby mali jej pracovníci prístup k práci a mohli pracovať na projektoch, aby sa zmluvné vzťahy neprerušili. Časť zo zamestnancov IT firiem sa z východnej Ukrajiny presunula do západnej Ukrajiny, kde je v súčasnosti okolo 1,2 milióna mužov.

Ďalší krok je, že ak vláda umožní nejakej časti mužov presídliť sa ďalej na západ, tak počítajú s takým scenárom, že sa pridajú k tímu, ktorý sa už v zahraničí nachádza. Máme už aj konkrétny dopyt z ukrajinskej strany a rieši sa, ako im pomôcť. Potrebujú hlavne priestory na prácu a pripojenie na internet a už teraz môžem povedať, že niektorí slovenskí developeri už prisľúbili v tomto smere pomoc.

Všetky firmy sú z hľadiska kapacít a vyťaženosti na tom rovnako?
Každá firma, ktorá fungovala, mala nejaké kontrakty. A teraz niektoré z kontraktov zo dňa na deň padli. Firma, ktorá má 60 až 70 percent kapacity na prácu, teraz nemá na čom pracovať a naopak firma, ktorej kontrakty naďalej bežia, no jej kapacita je možno 30 až 40 percent, pretože má nedostatok ľudí. 

Na Ukrajine preto spravili to, že prepojili firmy, ktorým chýbajú kontrakty s tými, ktorým chýbajú ľudia. Takto spolupracujú aj konkurenčné firmy na jednom projekte, ktorý je živý.

Toto je úžasná vec a podľa mňa, keď to celé prehrmí, tak špeciálne IT firmy z tohto povstanú s takou skúsenosťou a ochotou kooperovať, že to bude veľká celosvetová sila v IT outsourcingu. Toto je niečo, čo je nad rámec predstavy normálnych firiem u nás. U nás si firmy často „kradnú“ špecialistov a dohody o požičaní špecialistu sú väčšinou raritou.

Možno teda povedať, že ukrajinský IT sektor je pre ekonomiku veľmi dôležitý?
Pre Ukrajinu je veľmi dôležité, aby nezastal biznis. Ľudia nemôžu prestať pracovať a zarábať. Hneď po tom, ako všetkých zranených obviažu a zašijú, bude Ukrajina najviac potrebovať peniaze. Môžeme Ukrajine pomáhať akokoľvek, no neskôr budú musieť svoju krajinu obnoviť a na to potrebujú peniaze. 

Najlepšie čo môžu urobiť je, že ľudia, ktorí môžu pracovať, tak aj budú pracovať na diaľku, tvoriť hodnoty a fakturovať. Na Ukrajine silnie hlas verejnej mienky, že by sa malo časti aj mužov umožniť pracovať, aby sa neprerušili dodávateľsko-odberateľské vzťahy, ktoré bude veľmi ťažké obnoviť.

Viac na: https://www.trend.sk/ekonomika/m-lelovsky-itasu-ak-stat-nespamata-pracovny-trh-zazije-katastrofu/2

Článok: Trend