VIDEO Správy RTVS: Vysokoškoláci obsadzujú miesta pre maturantov

27. januára 2022

Vedeli ste, že viac ako polovica vysokoškolákov študuje odbory, o ktoré nie je záujem?

Pozrite si viac v reportáži RTVS.

Článok pôvodne publikovaný na https://spravy.rtvs.sk/2022/01/vysokoskolski-absolventi-si-hladaju-pracu-tazsie-nez-maturanti/?fbclid=IwAR2nLRDsWcGBhlwK5AQi9jc-Qi085CJmdUGzEi8JfOMEg4zdEAJINpFV86g.

 

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=482778643464641

Napriek tomu, že počet voľných pracovných miest presiahol 71 000, vysokoškolsky vzdelaní ľudia si hľadajú prácu oveľa ťažšie ako stredoškoláci. Snažia sa preto obsadiť aj pozície určené pre maturantov. Problém je najmä v tom, že viac ako polovica absolventov vysokých škôl neštudovala odbor, o ktorý by bol na trhu práce záujem.

Až 95 percent voľných pracovných miest na úradoch práce sú pozície pre stredoškolákov alebo ľudí s nižším vzdelaním. Množstvo vysokoškolákov sa najmä preto zaujíma o pracovné pozície vyžadujúce si nižšie vzdelanie. Skúsenosť s tým majú aj na železnici.

„Môžeme povedať, že vysokoškolákov, ktorí sa hlásia na stredoškolské pozície alebo na pozície, kde je potrebné stredoškolské vzdelanie, je možno 15 až 20 percent,“ povedal hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč.

Chyba je najmä v systéme vzdelávania. Tvrdí to prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov. Podľa neho študuje každý kto chce a čo chce.

„To, bohužiaľ, vedie k tomu, že viac ako polovica absolventov vysokých škôl neštudovalo odbor, o ktorý je na trhu práce záujem a nenachádzajú ani 5 rokov po skončení štúdia v tomto odbore svoje zamestnanie a uplatnenie, to znamená, že hľadajú aj miesta, na ktoré stačí stredoškolské vzdelanie, a tým pádom zaberajú miesta stredoškolákom,“ priblížil viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský.

Sledujte nás

Mohlo by Vás zaujímať