IT Fitness Test 2021 – prekročená hranica 30 000 otestovaných

12. júna 2021

IT Fitness Test 2021 dnes prekonal hranicu 30-tisíc riešiteľov.

Ide o “historickú hranicu” na ktorú sa toto testovanie digitálnych zručností už dlhé roky nedostalo. Evidentne najväčší vplyv na chuť žiakov a učiteľov test si urobiť, má škola, jej vedenie, i keď iniciatívni žiaci si test robia už sami. Zopár údajov o testovaní na základných školách:  

 

 

Podľa týchto štatistík testovanie žiakov základných škôl prebieha predovšetkým cez dni vyučovania na pôde školy. Naopak, víkendy sú pre žiakov výrazne “dňami pokoja”. Inými slovami, učenie cez víkend ide bokom. Tieto predbežné výsledky potvrdzuje aj štatistika o čase, ktorý žiaci základných škôl testu venujú. Nakoľko test pre základné školy je vytvorený tak, aby ho (aspoň teoreticky) bola schopná trieda urobiť počas jednej vyučovacej hodiny, čas testovania sa najčastejšie pohybuje do 35 minút. Súčasne vieme, že tak krátky čas síce preverí zručnosti žiaka, avšak nedáva mu dostatočný priestor na to, aby si neznáme veci vyskúšal a niečo nové sa naučil. Vzhľadom na historicky vysoké čísla zapojených škôl a žiakov môžeme predpokladať, že kvalita výsledkov testov oproti minulým rokom pôjde dole. Avšak tento rok sa zameriavame predovšetkým na to, aby si IT Fitness Test 2021 urobilo čo najviac žiakov a učiteľov.

Motivácia študentov stredných (a vysokých škôl) je evidentne iná – i keď vychádza a odporúčania, alebo priamo zo zadania domácej úlohy zo strany pedagóga školy. Záujem týchto študentov je však posilnený aj súťažou o pekné motivačné ceny, pričom nejde o súťaž najlepších výsledkov, ale o ceny súťaží každý, kto vyplní príslušný test aspoň na 50%, vyplní tiež informačnú časť a to všetko stihne do 31.7.2021. Zo štatistík však vyplýva, že niektorí žiaci si zjavne nečítajú súťažné poklady a dosť veľká časť žiakov nevyplnila informačnú časť (áno, súhlasíme, je to otravné vyplňovanie) – pozor však, títo žiaci do súťaže nepostúpia! Dobrá správa je, že informačnú časť si môžu vyplniť aj dodatočne – kedykoľvek do 31.7.2021 a tak sa im dvere do súťaže otvoria. Tak isto sa ukazuje, že neradno podceniť 50% hranicu výsledku IT Fitness Testu 2021 – test je nastavený tak, že náhodným klikaním hranicu 50% zďaleka nedosiahnete!

Vplyv našej motivačnej kampane s možnosťou vyhrať motivačné ceny a záujem študentov stredných a vysokých škôl urobiť si test aj cez víkend, ukazuje štatistika nižšie – rekordný počet testov realizovaných stredoškolákmi za jeden deň bol v nedeľu 6. júna – 1 786 študentov a pondelok 7. júna – 1 619 študentov, pričom predpokladáme, že skôr študenti si test robili neskoro večer v sobotu a nedeľu, pričom výsledok server zrejme zaevidoval s krátkym časovým prestupom až na pondelok:

Snaha vyhrať motivačnú cenu je u stredoškolákov spojená aj s vyššou ambíciou dosiahnuť lepší výsledok. A keďže si stredoškoláci test zrejme najčastejšie robia na internete doma, tak v snahe dosiahnuť dobré výsledky, môže čas testovania dosiahnuť i hodinu a 45 minút. Niektorí pedagógovia odmeňujú študentov za test urobený nad 50% jednotkou z informatiky. O negatívnom odmeňovaní (zlá známka za zlý výsledok testu) sme sa zatiaľ nedopočuli a samozrejme to ani neodporúčame. Na druhej strane práve pre uvedené motivačné faktory môžeme u stredoškolákov predpokladať o niečo lepšie výsledky, ako u žiakov základných škôl:

Občas sa zamýšľame, či motivovanie žiakov vecnými cenami je správne. Odhliadnuc od toho, že ministerstvo školstva zatiaľ nesiahlo po IT Fitness Teste ako po štandardnom národnom teste pre školy, lepšie je žiakov motivovať drobnou cenou, aby si na urobenie testu čas našli, ako keď si ani neuvedomia, v čom môžu zlyhať a na čo môžu v informačnom priestore (na internete) doplatiť. A napokon – nie je zlé, že študenti stredných aj vysokých škôl sa začínajú rozhodovať aj podľa toho, čo im prináša hmotné výhody. To ich predsa v živote čaká.  

Tohtoročnou novinkou je maďarská jazyková verzia IT Fitness Testu. Obe verzie testu v maďarčine doteraz vyplnilo najmenej 400 žiakov a študentov a 35 učiteliek a učiteľov. Test si môžete urobiť a viac informácií sa aktuálne dozviete TU. Súčasne boli do IT Fitness Testu doplnené i dve inštruktážne videá TU: pre zaregistrovanie sa respondenta a podporu digitálneho koordinátora na škole – ako môže škola podporovať a sledovať testovanie u svojich žiakov,

Pekné odmeny

Tento rok na riešiteľov testu čakajú pekné odmeny. Každý, kto vyplní informačnú časť a absolvuje test aspoň na 50%, postupuje do zlosovania o hlavnú cenu (a ďalšie) – novučičkú hernú konzolu Sony PlayStation 5.

IT Fitness Test v kocke
  • Najväčšie testovanie digitálnych zručností na Slovensku s 220 000 riešiteľmi.
  • Jubilejný 10. ročník IT Fitness Testu.
  • Overený a vyskúšaný spôsob testovania digitálnych zručností.
  • Poskytuje reálny obraz o tom, aké IT znalosti naši žiaci a študenti majú.
  • V teste sa nedá podvádzať, je na šikovnosti každého riešiteľa, ako si s ním poradí.
  • Vytrhne žiakov a učiteľov z nudy počas domáceho korona vyučovania.
  • Ozvláštni domácu výučbu.
  • Zábavná a záživná forma IT vzdelávania.
  • Už v maďarskej jazykovej mutácii.

Sledujte nás

Mohlo by Vás zaujímať