Umelá inteligencia je už aj vo vysielaní Slovenského rozhlasu. Ako prvé ju využíva Radio Slovakia International

9. júla 2024

Bratislava, 8. júla 2024

Radio Slovakia International (RSI) prináša do svojho vysielania nové technologické inovácie. Umelá inteligencia pomáha redaktorom pri príprave cudzojazyčných dabingov. Hlasy Mathilde a François, ktoré sú vytvorené pomocou umelej inteligencie, poskytujú poslucháčom autentický zážitok, aj keď v skutočnosti neexistujú.

Rádio Slovakia International vysiela informácie o Slovensku v šiestich jazykoch pre poslucháčov vo svete a pre cudzincov žijúcich u nás. Program si poslucháči môžu vypočuť v angličtine, francúzštine, nemčine, ruštine, španielčine a slovenčine. 

Schopnosť prekladov textov do cudzích jazykov prostredníctvom umelej inteligencie napreduje doslova míľovými krokmi. Interpretačne sa zdokonaľuje najmä  vo svetových jazykoch, v ktorých dnes dokáže  reprodukovať texty aj s významovou emóciou pričom ponúka rozmanitý výber hlasov.

 „Umelá inteligencia bude do našich životov čoraz viac prinášať veľké zmeny. Ponúka totiž mimoriadne možnosti, uvoľňuje čas pre ľudí na kreatívne a náročnejšie úlohy. Aj pri našej rozhlasovej práci sa ju však vždy budeme snažiť využívať tak, aby neohrozila práva, súkromie a kreativitu našich kolegov,“ konštatuje Roman Bomboš, poverený vedením Slovenského rozhlasu.

S myšlienkou využívať umelú inteligenciu pri dabovaní respondentov do francúzskeho jazyka prišla redaktorka Kristína Hanáková z francúzskej redakcie, a tak saz vysielania Radia Slovakia International poslucháčom prihovárajú Mathilde a François, hlasy umelej inteligencie. Aj keď sú programové licencie spojené s nákladmi, ich ekonomická návratnosť je rýchla.

„V našich reláciách máme často respondentov zo Slovenska, ktorých musíme predabovať do francúzštiny. V minulosti sme si pomáhali hlasmi v rámci redakcie, alebo externými spolupracovníkmi. Aj keď sa to možno nezdá, niekedy to bolo organizačne dosť náročné. Mathilde a François sú však k dispozícii okamžite a ich interpretačné schopnosti vo francúzštine sú ťažko rozoznateľné od ľudského hlasu,“ vysvetlila Kristína Hanáková, redaktorka francúzskej redakcie

Digitálna technológia/špecializácia

  • Umelá inteligencia


Úroveň digitálnych zručností

  • Pokročilý


Geographic Scope - Country

  • Mimo EÚ
  • Slovensko


Druh iniciatívy

Národná iniciatíva


Sledujte nás

Mohlo by Vás zaujímať