Svetové ekonomické fórum (WEF) oslovilo viac ako 1000 zamestnávateľov a prinieslo štúdiu mapujúcu zmeny v 55 krajinách. V reporte Future of Jobs 2025 identifikovalo 10 najrýchlejšie rastúcich a 10 najrýchlejšie klesajúcich povolaní do roku 2030. Tento prehľad prináša cenné informácie pre zamestnancov aj zamestnávateľov, aby sa mohli na zmeny lepšie pripraviť.
10 najrýchlejšie klesajúcich pozícií
Časť profesií čelí výraznému útlmu v dôsledku technologického pokroku, automatizácie a digitalizácie služieb. Najviac ohrozené sú profesie, ktoré zahŕňajú manuálne spracovanie údajov, rutinné administratívne úlohy a zastaralé obchodné modely závislé od fyzického kontaktu so zákazníkmi.
Na prvých troch priečkach najrýchlejšie klesajúcich zamestnaní sa nachádzajú poštoví pracovníci, bankoví úradníci a administratívni pracovníci prepisujúci dáta. Pokles dopytu po týchto pozíciách je spôsobený rýchlym rozvojom elektronickej komunikácie, online bankovníctva a automatizovaných systémov spracovania údajov, ktoré dokážu efektívne nahradiť manuálnu prácu.
Na štvrtej až šiestej priečke sa nachádzajú pokladníci a predajcovia lístkov, asistentské či sekretárske pozície a pracovníci v tlačiarenskom priemysle. Rast e-commerce a samoobslužných pokladní znižuje potrebu pokladníkov v kamenných obchodoch. Automatizácia kancelárskych procesov zas vedie k nižšiemu dopytu po administratívnych pracovníkoch, zatiaľ čo digitalizácia médií spôsobuje úpadok tlačiarenského sektora.
Na siedmej až desiatej priečke sa umiestnili účtovníci, skladoví pracovníci, pracovníci v osobnej doprave a predajcovia tovaru v teréne (napr. podomový predaj, stánkový predaj). Automatizácia účtovníctva a finančných procesov znižuje potrebu zamestnancov v tejto oblasti. Robotizácia logistiky ovplyvňuje skladové pozície a dopravných sprievodcov postupne nahrádzajú digitálne informačné systémy. Predajcovia tovaru v teréne čelia posunu spotrebiteľov k online službám.
Týkajú sa zmeny aj Vás? Pomôžeme vám pripraviť sa. Bezplatne získate svetovo uznávané psychometrické testy, ktoré Vám povedia aké povolania Vás budú baviť a dobre živiť. Nenecháme Vás v tom samých, navyše získate aj individuálne kariérne poradenstvo a kouča. Službu sprístupníme vďaka ministerstvu práce a eurofondom v druhom kvartáli roku 2025 pre všetkých zamestnancov na Slovensku. Predregistrujte sa už dnes, počet miest je limitovaný. |
10 najrýchlejšie rastúcich pozícií
Prvé miesto v rebríčku najrýchlejšie rastúcich profesií patrí špecialistom na veľké dáta, ktorých nasledujú FinTech inžinieri a experti na umelú inteligenciu a strojové učenie. Tento trend je poháňaný čoraz väčším dopytom po analýze a spracovaní veľkých dát (big data), rastúcou digitalizáciou finančných služieb a nasadzovaním umelej inteligencie do podnikových procesov.
Na štvrtej až šiestej priečke sú softvéroví a aplikační vývojári, odborníci na kybernetickú bezpečnosť a špecialisti na dátové sklady. Ich rast súvisí s digitálnou transformáciou firiem, narastajúcimi kybernetickými hrozbami a potrebou efektívne spravovať a analyzovať dáta.
Na siedmej až desiatej priečke najrýchlejšie rastúcich pozícií sú špecialisti na autonómne a elektrické vozidlá, UX/UI dizajnéri, vodiči ľahkých dodávok a špecialisti na internet vecí. Na dopyt po týchto profesiách má vplyv rýchly vývoj elektromobility, nárast dôležitosti dizajnu užívateľských rozhraní, pokračujúci rozmach online obchodu a širšie využívanie prepojených zariadení v priemysle a domácnostiach.
Pred čím varuje Svetové ekonomické fórum?
Svetové ekonomické fórum obrazne uvádza, že ak by sme si predstavili svetový trh práce ako 100 ľudí, tak až 59 z nich bude do roku 2030 potrebovať ďalšie vzdelávanie a rozvoj zručností. Z tohto počtu 29 môže získať nové zručnosti priamo v rámci svojej súčasnej profesie, zatiaľ čo 19 sa pravdepodobne bude musieť rekvalifikovať a prejsť na iné pozície v rámci svojej firmy. Avšak 11 zamestnancov nebude mať pravdepodobne prístup k potrebnej rekvalifikácii, čím sa zvýši riziko ich nezamestnanosti.
Aké opatrenia môžu pomôcť pri transformácii trhu práce?
Podľa Svetového ekonomického fóra najväčší potenciál má financovanie a poskytovanie adresnej rekvalifikácie a ďalšieho vzdelávania – tieto opatrenia považuje za kľúčové viac ako 50 % zamestnávateľov. Rastie aj význam modernizácie vzdelávacieho systému, aby lepšie reflektoval potreby pracovného trhu a posilnil technologické a analytické zručnosti. Flexibilnejšie pracovné zákony, ktoré umožnia jednoduchší kariérny prechod a podporia hybridnú prácu, sú ďalším dôležitým faktorom, ktorý môže pomôcť zamestnancom aj firmám adaptovať sa na nové podmienky.
Autor textu: Miloš Moravčík