Rastislav Chovanec na Inovačnom dni: Inovatívne elektrické batérie zo Slovenska majú potenciál dobyť svet

8. februára 2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec navštívil 6. februára 2024 spolu s 30 zahraničnými veľvyslankyňami a veľvyslancami slovenskú spoločnosť InoBat sídliacu vo Voderadoch. V rámci podujatia „Inovačný deň“ sa oboznámili s medzinárodným potenciálom firmy a absolvovali prehliadku výrobne batérii spolu s výskumno-vývojovým centrom.

Spoločnosť InoBat sa zaoberá výskumom, vývojom, výrobou a recykláciou prémiových inovatívnych elektrických batérií navrhnutých na mieru pre konkrétnych zákazníkov – celosvetových hlavných výrobcov a účastníkov energetického sektora. Prvú slovenskú výrobnú linku na výrobu batérií otvorili koncom roka 2023. „Slovensko má významný inovačný potenciál a je kľúčové, aby aj u nás vznikali firmy, ktoré zabezpečia rozvoj elektromobility. Výhodou firmy InoBat je, že sa na jednom mieste uskutočňuje vývoj aj výroba elektrobatérií. Považujem za dôležité, že sa firma špecializuje na vývoj a produkciu podľa špecifického zadania objednávateľa a nie na masovú výrobu, kde hrá hlavnú úlohu cena,“ vyhlásil štátny tajomník Rastislav Chovanec a zároveň upozornil, že výroba elektrických batérií prispieva k dekarbonizačnému úsiliu nielen Slovenska, ale aj Európskej únie, ktorá sa zaviazala k uhlíkovej neutralite do roku 2050.

Štátny tajomník rezortu diplomacie tiež informoval, že vláda SR vlani podpísala so spoločnosťou Gotion InoBat Batteries, ktorá je spoločným podnikom slovenského InoBat a čínskeho Gotion High-Tech, Memorandum o porozumení s cieľom podpory výstavby továrne na batérie v Šuranoch s potenciálom vytvorenia 1500 pracovných miest. 

Inovačné dni sú jedným z nástrojov ekonomickej diplomacie ako priblížiť zahraničným veľvyslankyniam a veľvyslancom úspešné slovenské inovatívne firmy a vedecko-výskumné inštitúcie. Prezentácia medzinárodne úspešných projektov podporuje expanziu slovenských inovácií do zahraničia.

Štátny tajomník Rastislav Chovanec spolu s 30 zahraničnými veľvyslankyňami a veľvyslancami navštívil spoločnosť InoBat sídliacu vo Voderadoch.

Digitálne technológie / špecializácia

  • Digitálne zručnosti


Úroveň digitálnych zručností

  • Odborník na digitálnu oblasť


Geografický rozsah - krajina

  • Slovensko


Typ iniciatívy

Miestna iniciatíva


Sledujte nás

Mohlo by Vás zaujímať