Ovládaš balík MS Office, alebo si to len myslíš?

9. mája 2024

Svet neustále napreduje vo všetkých oblastiach života. Je tomu tak aj v posledných mesiacoch, kedy sme všetci nútení flexibilne reagovať na zmeny, ktoré nám priniesla kríza súvisiaca s pandémiou. Dnes už veľmi ťažko nájdeme zaujímavú pracovnú pozíciu, pri ktorej sa nevyžadujú základné IT zručnosti. Personalisti často poukazujú na to, že s IT gramotnosťou majú často problém aj mladí ľudia, absolventi škôl a aj produktívna generácia, pri ktorej je problémom digitalizácia ich pracovných zameraní. 

Ako uvádza pracovný portál Profesia.sk, po ovládaní cudzieho jazyka patrí medzi najčastejšie žiadané najžiadanejšie schopnosti,  a zručnosti znalosť balíka MS Office. Že ho ovládaš? Mnohí uchádzači si to často, žiaľ, len myslia a  tak práve táto chyba býva i najčastejším omylom uvádzaným v životopisoch. To, že bežne používaš nástroje ako je Word či Excel, z Teba ešte nerobí pokročilého užívateľa a pravdepodobne využívaš len tie najzákladnejšie operácie a funkcie.

V IT Fitness Teste, ktorého úlohou je overiť IT zručnosti národa, sa v roku 2019 okrem študentov dobrovoľne otestovalo aj niekoľko stovák dobrovoľníkov. Dá sa predpokladať, že väčšina z nich sa do testovania zapojila na základe vlastného presvedčenia, že IT ovládajú na nadpriemernej úrovni. Žiaľ, nie je to tak. Síce dopadli lepšie ako žiaci, no aj v ich prípade boli zaznamenané veľké rezervy. A to dokonca v oblastiach, ktoré by pracujúci človek mal hravo zvládnuť.

Cieľom testu je preveriť, či respondenti ako potenciálni kandidáti o prácu zvládajú praktické zručnosti, ktoré od nich ich budúci zamestnávatelia očakávajú. Výsledky testovania ukázali, že nie. Najnižšia priemerná úspešnosť sa ukázala v kategórii Kancelárske nástroje – respondenti napríklad nevedia nevedeli formátovať text, nedokážu nedokázali pracovať s tabuľkami a problémy im robia robili aj základné úkony v práci s kancelárskymi nástrojmi.

„Tieto výsledky by pre nás mali byť veľkou výstrahou do budúcnosti, keďže ovládanie základných digitálnych nástrojov je alfou a omegou pre každého zamestnanca a bez adekvátnej znalosti digitálnych technológií si študenti škôl budú hľadať uplatnenie na pracovnom trhu len veľmi ťažko. Rapídne napredujúca digitálna transformácia, digitalizácia a robotizácia priemyslu sú tu a nesmú nás prekvapiť.“ uviedol v záverečnej správe Mário Lelovský, prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska.

Ak si hľadáš lepšiu prácu, znalosť balíka Office je dnes samozrejmosťou. A vieš, že to vôbec nemusí byť nuda? IT v kurze pozná „návod“. Možností Spôsobov je naozaj mnoho, no my Ti ponúkame možnosť naučiť sa na profi úrovni ovládať všetky nástroje tohto balíka a zároveň aj to, ako ich využívať efektívne a bezpečne. Mnoho dobre platených pozícií sa zakladá na znalosti týchto nástrojov a ich efektívnom využívaní. Tak prečo ich stále neovládašneovládať čo najlepšie?

Súčasťou každého z našich programov je aj Školenie mäkkých zručností a HR, v rámci ktorého ktorých Ťa pripravíme nielen na samotný online pohovor, ale dozvieš sa aj to, ako sa správne odprezentovať, komunikovať, či naučiť sa prioritizovať úlohy a prostredníctvom osvedčených techník správne využívať čas. 

Absolvuj 5-mesačný vzdelávací program Office Specialist/Manager a získaj zručnosti, ktoré Ti pomôžu nájsť nový job.

Vzdelanie je najperspektívnejšou investíciou v akejkoľvek fáze života. Prináša príležitosti rastu či úplnej zmeny životaživotného smerovania. O možnostiach financovania vzdelávacích programov si prečítaj v blogu Vieš o lepšej investícii, než je vzdelanie?

Dvakrát ročne (február a september) otvárame dvere do nového semestra plného príležitostí a nových začiatkov.

Chcem vedieť viac

Digitálne technológie / špecializácia

  • Softvér
  • Digitálne zručnosti
  • Vývoj webu
  • Mikroelektronika
  • Vývoj mobilnej aplikácie


Úroveň digitálnych zručností

  • Základné
  • Stredné
  • Pokročilý
  • Odborník na digitálnu oblasť


Geografický rozsah - krajina

  • Slovensko


Typ iniciatívy

Národná iniciatíva


Sledujte nás

Mohlo by Vás zaujímať