Objav aj Ty talent, ktorý v Tebe drieme!

6. novembra 2023

Ver či nie, v každom človeku drieme kúsok talentu a často nás od svetlejšej budúcnosti delí len okamih, kedy ho objavíme. Niekedy sú to drobné indície, ktoré si ani nevšímame. My sme si pripravili zoznam 11 vlastností nádejných IT-čkárov:

1. Logické a analytické myslenie

Programovanie je založené na logike. Logika je v skutočnosti to, čo umožňuje programu rozhodovať a vykonávať úlohy, výpočty. Môže spustiť akciu, zopakovať sériu krokov, alebo ukončiť proces. Schopnosť napísať program, ktorý môže ovládať výstup a manipulovať s údajmi, je tvrdá zručnosť alebo mechanika programovania. Programátor musí vedieť, ako použiť logiku na sekvenčný kód, písať príkazy, riadiť udalosti pomocou logických operátorov a vytvárať vzorce. Tieto znalosti sú nevyhnutné.

Logické a analytické myslenie ako vlastnosť sú však iné ako logika vo fyzickom kóde. Pokiaľ ide o pracovné návyky a osobnostné vlastnosti, logika je to, ako programátor pristupuje k úlohe. Ide o spôsob, akým analyzuje údaje, formuje rozhodnutia, navrhuje plán, implementuje riešenie, hodnotí výsledky a zdôvodňuje svoje činy. Ak máš logické myslenie, budeš schopný nájsť odpovede na problémy ľahko Schopnosť logicky a analyticky zvládnuť problém, robí zo začiatočníka programátora.

2. Milovník rébusov a hlavolamov

Každý programátor zažíva chvíle, kedy jeho kód nefunguje. Často, lebo veľkú časť procesu kódovania tvorí pokus a omyl. Začínajúcich programátorov to môže veľmi frustrovať, niektorých natoľko, že ich to od tejto práce odradí. Odolnejšími v tomto smere budú najmä milovníci hlavolamov a hádaniek. Pre tých to bude jeden veľký rébus, ktorý sa budú s nadšením snažiť vyriešiť a práca v IT bude pre nich hrou.

3. Zvedavosť

Zvedavosť pomáha v napredovaní vývojára až dvoma spôsobmi. Začiatočníka motivuje počas učenia a pokročilému pomáha v túžbe hľadať nové možnosti vzdelávania, rastu. Ďalším dôsledkom zvedavosti je to, že sa jeho nositeľ nehanbí klásť otázky. Znie to možno banálne, no kľúčom k poznaniu je prijať to, že niečo nevieme. Priznať (sebe a aj iným), že niečo zatiaľ nevieme, nie je našou slabinou. Je to cesta k rozširovaniu vedomostí a k napredovaniu. Zvedaví vývojári porozumejú oprave skôr, ako ju vykonajú. Nekopírujú a neprilepia útržok kódu z odpovede z diskusií na Stack Overflow bez toho, aby pochopili, prečo a ako problém riešiť. Zvedavosť je potrebná pre prirodzené a motivované vzdelávanie každého IT-čkára. Ak sa chceš zlepšovať, je Tvojím pravým priateľom. Vďaka zvedavosti môžeš stráviť každý deň prácou na tom, aby si sa stal lepším vývojárom.

4. Disciplína

Vývojár strávi veľa času za klávesnicou, a to bez ohľadu na to, či sú v miestnosti ďalší ľudia alebo nie. Je dôležité byť schopný dlhodobo udržiavať pracovný režim. Tu hrá podstatnú úlohu disciplína. Dokážeš počas náročných dní využiť vnútornú motiváciu? Dokážeš si dať pred seba metaforickú „mrkvu“, ktorá Ťa ťahá k cieľu? Ak sú odpovede áno, si disciplinovaný typ človeka. A to je pre programátorov veľmi potrebná vlastnosť.

5. Celoživotný študent

Programovanie, ako takmer všetky práce súvisiace s počítačovou technológiou, podlieha extrémne rýchlym zmenám. Technológie sa nielen vyvíjajú úchvatným tempom, ale aj trendy prichádzajú a odchádzajú, niekedy len v priebehu pár mesiacov. Ak chceš pracovať v tejto oblasti, budeš musieť byť ochotný učiť sa nové veci. Neustále. To znamená, v pravidelných intervaloch aktualizovať svoju sadu zručností tak, aby zodpovedala trhu a technológii ako celku. Ak sa chceš stať úspešným programátorom, je to životne dôležitá zručnosť.

6. Prispôsobivosť

Legenda hovorí, že kedysi dávno existoval projekt, ktorý plynulo bežal bez zmien od začiatku až do konca. Realita je ale iná. Požiadavky projektov a rozsah pôsobnosti sa v programovaní neustále menia. To je čiastočne dôvod, prečo je táto práca taká vzrušujúca. Agilné riadenie projektov, ktoré je v posledných rokoch veľmi obľúbené, je predovšetkým o prispôsobení sa zmenám. Preto ako programátor budeš musieť byť ochotný a schopný sa s tým vyrovnať.

7. Komunikačné schopnosti

Mnoho ľudí si dodnes mylne myslí, že komunikácia nie je v IT svete dôležitá. Je to jeden z už spomínaných mýtov o programátoroch. Programátori pri väčšine svojich projektov pracujú s ľuďmi mimo svojho vlastného odboru. Komunikácia je kľúčová – či už sa potrebuješ porozprávať s klientmi, inými oddeleniami alebo s kolegami, ktorí majú v určitej oblasti rôzny stupeň skúseností. Byť schopný efektívne a presne vysvetliť, čo robíš, a prečo, objasniť spôsob, akým si sa rozhodol to urobiť a vymenovať možné alternatívy. To bez dobrých komunikačných schopností jednoducho nejde. Ak ich máš, si zároveň zvedavý a kladieš správne formulované otázky, dokážeš napredovať rýchlym tempom.

8. Tímový hráč

Filmy často vykresľujú super úspešného programátora, ktorý sám zvládne zázraky na počkanie. Realita je opäť úplne iná. Programátori síce pracujú samostatne, ale len na zadaných úlohách, ktoré tvoria čiastkové ciele. Projekty sú v skutočnom svete tímovým úsilím. Pre vývojárov je preto dôležité, aby dokázali vychádzať so svojimi spolupracovníkmi. Musíš byť schopný kooperovať s ľuďmi s rôznymi schopnosťami a rešpektovať rozdielne názory. Snaž sa spoznať svojich kolegov ako ľudí, nielen ako technický personál. Rozhovory o iných veciach ako o projekte pomáhajú vytvárať vzťahy, ktoré uľahčujú spoluprácu. Skutočný tímový hráč sa sústredí na spoločné úspechy a spoločné ciele, nie na osobné. Tiež sa v záujme celého tímu snaží učiť sa nové veci a dokáže prijať spätnú väzbu, kritiku. Znakom tímového hráča je aj túžba nezištne zdieľať svoje znalosti a pomáhať ďalším vývojárom zlepšovať sa.

9. Trpezlivosť

Trpezlivosť je cnosť – a jej nedostatok je problémom pri každej profesii, najmä v začiatkoch. Predstav si, že nevieš nájsť chybu vo svojom kóde, či dokonca v kóde niekoho iného. Predstav si, že čakáš na kolegovu časť, bez ktorej sa nepohneš ďalej. Chce to len a len trpezlivosť, inak sa staneš súčasťou problému. Z dlhodobého hľadiska to môže spomaliť Tvoju prácu a negatívne ovplyvniť súdržnosť tímu. Netrpezlivosť škodí aj nášmu zdraviu. Ľudia, ktorí sú často netrpezliví a nahnevaní, sú v neustálom strese.

10. Láska k technológiám

Ako dieťa Ťa lákalo zisťovať, ako veci fungujú? Rozoberal si ich a následne skladal? Dnes si ten, kto doma nastavuje novú umývačku riadu? Si ten, komu sestra prinesie zavírený počítač? Tak je jasné, že máš technológie v krvi a si viac než vhodný pre prácu v IT! Je zrejmé, že tieto činnosti majú ďaleko od vývoja softvéru, no vedz, že si na dobrej ceste.

11. Kreativita

Kreativita je schopnosť vytvárať prepojenia medzi zdanlivo nesúvisiacimi vecami. Kreativita je hybnou silou rozvoja sveta v rôznych dimenziách a smeroch a jej základom je kreatívne myslenie. Vývoj softvéru je pravdepodobne najkreatívnejšou oblasťou, akú si môžeš predstaviť. Je to ľudská myšlienka pred obrazovkou, ktorá čaká na naplnenie kódom, pomocou ktorého môžeš vytvoriť takmer čokoľvek. Vývoj softvéru alebo navrhovanie webových stránok môže byť na začiatku ťažké. Kreativita pomáha nájsť fungujúce riešenie. Keď sa chystáš na nový projekt, musíš sa pokúsiť vyhnúť slovnému spojeniu „nedá sa to urobiť“.

BONUS: Lenivosť

Úplne vážne! Lenivosť všeobecne považujeme za veľmi zlú vlastnosť. Najmä, ak by sa ňou prezentoval náš budúci zamestnanec. Kto však najrýchlejšie nájde spôsob ako niečo urobiť jednoduchšie a rýchlejšie? No len a len lenivec! Preto je lenivosť (samozrejme v rozumnej miere) skvelou vlastnosťou budúceho programátora. Každá jedna spoločnosť hľadá spôsoby, ako automatizovať procesy, a tak ušetriť čas i peniaze.

Našiel si sa v niektorej z vlastností? Možno si postrehol, že mnohé z nich spolu súvisia a jedna druhú často podnecujú. Preto stačí, že je jedna z nich Tvojou dominantnou črtou a je vysoko pravdepodobné, že by si bol skvelým IT-čkárom. S IT vkurze zvládneš základy postačujúce na juniorskú pozíciu. Ako? Prečítaj si v článku s názvom IT-čkárom za 5 mesiacov? S IT v kurze áno!

Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku štúdia sú uvedené pri každom programe. Najbližší semester otvárame 5.februára 2024. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného. 

Chcem vedieť viac

Digitálne technológie / špecializácia

  • Digitálne zručnosti
  • Vývoj webu
  • Vývoj mobilnej aplikácie
  • Softvér
  • Vysokovýkonná výpočtová technika


Úroveň digitálnych zručností

  • Základné
  • Stredné
  • Pokročilý
  • Odborník na digitálnu oblasť


Geografický rozsah - krajina

  • Slovensko


Typ iniciatívy

Národná iniciatíva


Sledujte nás

Mohlo by Vás zaujímať