Ak sa už rozhodneš pre štúdium programovacích jazykov, prvým krokom je výber šampióna. Budúci programátor si často chce vybrať najľahšiu a najperspektívnejšiu cestu. Výber je náročný, keďže každý programátor háji svojho šampióna. Odpoveď je však veľmi jednoduchá. Najlepší programovací jazyk jednoducho nie je možné určiť. Rôzne jazyky boli vyvinuté za rôznym účelom. Programátorská komunita TIOBE roky skúma a hodnotí obľúbenosť jednotlivých jazykov a už roky sa jazyky na popredných priečkach predbiehajú s rozdielom stotín percent. Sú to jazyk Java, C, Python, C++ a C#.
Prečo je Java taká populárna?
Java je nesmierne populárny jazyk, ale ako sme už povedali, neexistuje programovací jazyk s nespochybniteľným prvenstvom. Java nie je žiadna „celebritka“ ani výstrelok módy vo svete IT. Na výslnie sa dostala pre jej široké využitie a pre mnohé ďalšie výhody, ktoré si vymenujeme:
1. Java je úplne všade
Na čo sa používa Java? Používa sa na všetko! Veľké podnikové aplikácie na serveri, aplikácie pre Android, webové a desktopové aplikácie, serverové aplikácie v priemysle finančných služieb, IoT, blockchain, Big Data technológie, AI, strojové učenie …
Ak teda chceš pracovať pre veľkú spoločnosť, alebo na veľkom projekte, Java je dobrou voľbou. Ak Ťa zaujíma vývoj mobilného softvéru, nauč sa jazyk Java. Je to rodný jazyk Androidu, používa sa aj na kódenie mobilných aplikácií iOS. Môžeš si ho tiež zvoliť na vytváranie webových stránok kompiláciou do JavaScriptu (Google Web Toolkit). Vzhľadom na to, že v dnešnej dobe takmer všetky spoločnosti B2C potrebujú osloviť svojich klientov prostredníctvom mobilného kanála, čakajú na Teba tisíce projektov. Java je všade a očakáva sa, že v najbližšom čase bude ešte dôležitejšia pri vývoji Big Data. Budovanie platforiem a aplikácií pre akékoľvek zariadenia, ako sú notebooky, počítače, herné konzoly, navigačné systémy, monitorovacie zariadenia, terminály atď., robí z Javy najlepší programovací jazyk, ktorý sa môžeš naučiť v roku 2021.
Prečo to tak je? Java je všade, pretože dokáže vyriešiť rôzne problémy. Java má tisíce rámcov, knižníc a ďalších nástrojov, ktoré pomáhajú vývojárom riešiť problémy. Veľmi malé percento vývojárov má úplne nové problémy. S najväčšou pravdepodobnosťou už niekto vyriešil daný problém pred Tebou a vytvoril na to jeden z nástrojov, ktoré sme menovali vyššie. Takže ich môžeš jednoducho použiť aj Ty, nie je potrebné znovu objavovať koleso. Java má obrovské množstvo mimoriadne užitočných knižníc a rámcov, ktoré môžeš použiť.
Motto Javy znie: „Píšeš raz, spúšťaš všade“. Rovnaký kód Java môže skutočne bežať takmer na akejkoľvek platforme.
2. Java je ústretová k začiatočníkom
Určite nájdeš jazyky, ktoré sú spočiatku jednoduchšie ako Java. V prvom rade je to Python, jazyk so stručnou a zrozumiteľnou syntaxou. Existuje však viac úloh v reálnom svete, ktoré sa dajú ľahšie vyriešiť v Jave ako v Pythone. Java sa dá ľahko naučiť, pretože patrí do vysokoúrovňových jazykov. To znamená, že sa nemusíš ponoriť do hlbín jazyka, ako pri v jazykoch nižšej úrovne. Napríklad, zhromažďovanie „odpadu“ v jazyku Java (odstraňovaní nevyužitých objektov, ktoré zaberajú miesto v pamäti) sa na rozdiel od C ++ deje bez nášho zapojenia. Ale zároveň je Java dostatočne nízkoúrovňová na zvládnutie väčšiny úloh.
3. Java má obrovskú a priateľskú komunitu
Na fórach pre nováčikov ako sú JavaRanch a Java, ktoré sa nachádzajú na serveroch reddit alebo stackoverflow, môžeš položiť akékoľvek otázky, alebo hľadať riešenie svojho problému. Aj pri samotnom učení sa jazyka Java, môžeš ľahko získať pomoc od globálnej komunity. Na svete existuje viac ako 9 miliónov vývojárov Java a ich online komunita je rozsiahla a dynamická. Ľahko nájdeš odpoveď na takmer každú otázku, ktorá sa objaví pri štúdiu, a získaš užitočné zdroje na prehĺbenie svojich vedomostí.
4. Tým, že je Java všade, je jednoduchšie získať prvú prácu
Existuje veľa veľkých outsourcingových spoločností, ktoré pracujú s obrovskými projektmi. Tieto projekty majú zvyčajne desaťtisíce úloh vyžadujúcich rôznu kvalifikáciu, od základnej po odbornú úroveň. Preto potrebujú stovky alebo dokonca tisíce softvérových vývojárov. Jednoducho povedané, veľké spoločnosti vždy potrebujú tých, ktorí robia prácu, ktorú skúsení vývojári už robiť nechcú. Potrebujú stážistov a juniorov! Tieto veľké spoločnosti často pracujú špeciálne s programom Java. Konkurencia na pozíciách Java Junior je, samozrejme, dosť veľká. Musíš byť dobre pripravený, ale každopádne je pre začiatočníka oveľa jednoduchšie nájsť si prácu v takejto spoločnosti ako v malej.
5. Vývojári Java sú dobre platení
Posledná, no určite nie najmenej dôležitá výhoda Javy. Podľa portálu platy.sk sa mzda Java programátora pohybuje v rozmedzí 1 411 – 2 940 €.
Ak uvažuješ nad štúdium Javy, IT v kurze ponúka niekoľko programov. Stačí si len vybrať:
- 5–mesačné štúdium Java Developer Junior, ktoré Ťa pripraví na nástup na juniorskú pozíciu.
- 5–mesačný INTENZÍVNY program Java Developer Junior+Office Specialist/Manager, ktorý spĺňa požiadavky úradu práce na preplatenie nezamestnaným uchádzačom o zamestnanie prostredníctvom programu KOMPAS+.
- ročné štúdium Java Developer Medior (IT v kurze) / Java Developer Medior (TRY IT).
- 2,5-ročné štúdium METIS Academy Software Engineer.
O tom, že štúdium s IT v kurze je tá najlepšia cesta do sveta IT, sa presvedčili už mnohí absolventi štúdia. Prečítaj si ich príbehy a recenzie.
Ponuku štúdia nájdeš na web stránke www.itvkurze.sk.
Semester IT v kurze otvára dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Tvoja cesta do IT môže začať už dnes. Vyzdvihni si svoju vstupenku.
Ak chceš vedieť, ako prebieha štúdium s IT v kurze, skús si to na vlastnej koži. Prihlás sa na ich Free školenie, ktorého absolvovaním sa dozvieš o ich spôsobe vzdelávania všetko potrebné.