Čo je C# a prečo si na štúdium zvoliť práve C#?

17. júna 2024

Čo je C# a prečo si na štúdium zvoliť práve C#?

Máš za sebou X rokov v škole, kde Ti vštepovali vedomosti o C, C++ a iných “klasikoch” sveta programovania, no žiadny z nich na Teba neurobil príliš veľký dojem? Pár dní po ukončení štúdia si prezeráš otvorené pracovné ponuky, vidíš C# a vravíš si: “Ďalšie Cé, to by som mohol/mohla zvládnuť.”

Poprípade, nemáš žiadne alebo len minimálne skúsenosti s programovaním a hľadáš jazyk, na ktorom sa dobre a jednoducho učí, no zároveň má široké využitie v rôznych odvetviach? Znie Ti to povedome? Posaď sa na pár minút, pretože máme niečo možno práve pre Teba.

C# je COOL

Nie, vážne. Tento jazyk mal vo svojich začiatkoch pracovný názov COOL – “C-like Object Oriented Language”. Začal vznikať niekedy okolo roku 2000 v jednom z tímov Microsoftu pod taktovkou Andersa Hejlsberga. Jeho inšpiráciami boli už vyššie spomínané jazyky C, C++, ale aj Java. V júli 2000 bol jazyk formálne predstavený spolu s .NET frameworkom, kde medzičasom vystriedal SMC – jazyk, v ktorom sa pôvodne vyvíjali knižnice pre .NET. Najskôr nebol príliš populárny. Niektorí ostrejší kritici ho nazývali “imitáciou Javy”, alebo “Java, z ktorej niekto vymazal spoľahlivosť, produktivitu a bezpečnosť”. O 20 rokov neskôr (v r. 2020) sa C# nachádzal v skill sete 32% developerov a .NET Core, webový framework z dielne Microsoftu, v ktorom sa obvykle C# používa, bol #1 medzi webovými technológiami.

Dôvodov pre tento masívny rast v popularite je viacero. Jazyk je vo svojej podstate veľmi jednoduchý. Má prehľadnú syntax a jeho silná typovosť je často výhodou pre začínajúcich programátorov. Komplexnejšie úlohy, ako napríklad memory management, robí jazyk sám. Teda programátor sa môže plne venovať písaniu svojej aplikácie bez toho, aby bol zahltený veľkým množstvom informácií hneď na začiatku.

Ďalšou z výhod je jeho veľká univerzálnosť. Za roky svojej existencie ho Microsoft použil vo viacerých technológiách, vďaka čomu je využiteľný v rôznych situáciách. Potrebuješ spraviť webovú aplikáciu? Žiadny problém. Chceš si vyskúšať vývoj pre Android a/alebo iOS? V poriadku. Plánuješ vytvoriť program pre Windows, prípadne add-in do MS Office? Ale isteže. Sú Tvojím hobby videohry a vždy si si chcel vyskúšať jednu naprogramovať? Tak to si určite vyskúšaj Unity! V tomto populárnom hernom engine môžeš pracovať práve s použitím C#.

Z hore uvedených dôvodov môžeme štúdium tohto jazyka odporučiť naozaj každému. Ak si začiatočník, ktorý nemá veľa skúseností s programovaním, tak je pre Teba C# ideálnym štartom. Je relatívne jednoduchý a prehľadný, zároveň však dostatočne striktný, aby Ťa naučil dobrým návykom. Nebude Ťa zaťažovať komplexnými low level problémami, no keď budeš pripravený, dovolí Ti do svojich programov implementovať potrebnú mieru komplexnosti. Ak máš už čo-to odskákané, C# môže byť pre Teba veľmi dobrým novým nástrojom, či už pri využití .NET Core, simultánnom vývoji mobilných aplikácií pre najvačšie mobilné operačné systémy v jednom code base, alebo pre jeho dobrú integráciu s inými produktami Microsoftu a jednoduché prepojenie so službami ako Azure.

V našom kurze Ťa prevedieme všetkými charakteristikami jazyka. Začneme od úplných základov: premennými, dátovými typmi, kolekciami a konceptami spojenými s objektovo orientovaným programovaním. Budeme pokračovať cez error handling, Linq, delegáty, generiká a skončíme pri jednoduchej práci s databázou. Ku každej z týchto tém poskytneme praktické príklady a aj úlohy, na ktorých si budeš môcť všetku teóriu vyskúšať. Na konci kurzu uplatníš nadobudnuté znalosti pri návrhu a realizácii svojej prvej väčšej C# aplikácie.

Určite by sme našli mnoho ďalších plusov a dôvodov, prečo sa pustiť do štúdia a prečo je práve tento jazyk dobrou voľbou. Myslím si však, že všetko podstatné nájdeš v tomto článku a zvyšok Ti radi doplníme na našich webinároch. 

Veríme, že sa nám podarilo priblížiť Ti, čo všetko sa skrýva za týmto “Céčkom”, a že sa s niektorými z vás uvidíme na najbližšom kurze.

Viacerí, ktorí uvažujú o kariére programátora/developera, zvyknú pri svojich začiatkoch zvažovať, či sa majú uberať práve cestou jazyka C# alebo cestou jazyka Java. C# je novší, modernejší jazyk a je jednoduchší pre tých, ktorí s programovaním len začínajú. Popularita oboch jazykov na pracovnom trhu a platové ohodnotenie za ich znalosť sú rovnaké. Pozitívnou správou je fakt, že podobnosť týchto jazykov umožňuje presedlať z jedného na druhý v ľubovoľnom okamihu programátorskej kariéry.

Štúdium C# si zvolil aj Filip, ktorý pracoval ako tester:

“Po absolvovaní kurzu “Software Tester” som ako správny zvedavý tester chcel vedieť viac a pozrieť sa bližšie na to, čo kontrolujem po svojich kolegoch. Preto som po roku v novom zamestnaní urobil rozhodnutie a prihlásil sa na 5-mesačný vzdelávací program C# Developer Junior. Tento jazyk som si vybral kvôli jeho širokému spektru využitia a podpory, či už pre Front-End alebo Back-End Development. Aj keď som už vedel, ako bude štúdium prebiehať, mal som obavy, či to zvládnem, keďže skúsenosti s programovaním som nemal žiadne.

Odporúčam každému, kto má chuť a chce sa vzdelávať, ísť do toho. Skúsenosti a znalosti, ktoré nadobudnete počas štúdia sú presne tie, ktoré nenájdete na Youtube. Štúdium je vhodné aj pre úplného začiatočníka, pretože lektori sú vždy ochotní pomôcť a dovysvetliť, ak je to potrebné. Školenie tiež zahŕňa Soft Skills, v rámci ktorého dokážu na pohovor pripraviť každého.”

Ak uvažuješ nad štúdium C#, ponúkame niekoľko programov. Stačí si len vybrať:

O tom, že štúdium s IT v kurze je tá najlepšia cesta do sveta IT, sa presvedčili už mnohí naši absolventi. Prečítaj si ich príbehy a recenzie.

Chceš vedieť, či je C# vhodný práve pre Teba? Absolvuj naše Free školenie. Na vlastnej koži si skúsiš, ako prebieha štúdium s IT v kurze a budeš mať možnosť otestovať svoje predpoklady pre prácu v IT a absolvovať konzultáciu zameranú na výber vhodného vzdelávacieho programu. To všetko bezplatne a nezáväzne.

Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Začíname 2.9.2024. A Ty?

Chcem vedieť viac

Digitálna technológia/špecializácia

  • Digitálne zručnosti


Úroveň digitálnych zručností

  • Základné
  • Stredné
  • Pokročilý
  • Odborník na digitálnu oblasť


Geographic Scope - Country

  • Európska únia


Druh iniciatívy

Inštitucionálna iniciatíva EÚ


Sledujte nás

Mohlo by Vás zaujímať