Digitálna koalícia a projekt Cesty budúcností spoločne predstavili žiakom svet digitalizácie.
(Prešov, 24. apríl 2024)
Digitálna koalícia, v spolupráci s firmami Datart v Prešove a ncodic v Košiciach, podporila projekt Cesty budúcností na Základnej škole v obci Bajerov, ktorý je zameraný na profesijnú orientáciu detí.
V dnešnej digitálnej dobe, kedy IT odvetvie dynamicky rastie, je dôležité investovať do digitálnych zručností u mladých ľudí. Digitálne zručnosti sú kľúčovými zručnosťami budúcnosti, ktoré umožňujú rozvoj a úspech v modernom pracovnom prostredí.
Práve preto sme sa v Digitálnej koalícii rozhodli podporiť projekt “Cesty budúcností” a rozšíriť ho o špeciálny modul zameraný na ukážku sveta technológií. Tento projekt pod záštitou Sokratovho Inštitútu organizovaný Klaudiou Trochanovou a tímom spolupracujúcich organizácií, je dôležitou iniciatívou s cieľom rozvíjať sebapoznanie a moderné zručnosti u žiakov druhého stupňa.
Program sa začal v Datarte v Prešove, kedy spoznali princípy práce s riadeným skladom, vrátane príjmu tovaru na pozície, fungovania riadeného skladu a objednávania tovaru do zásob. Získali pochopenie procesov cenotvorby vrátane preceňovania predajne a cenovej politiky. Detailne sa dozvedeli o fungovaní pozadia predaja, odpisoch zásob, objednávaní dopravy a prepojení systémov.
„V prvom rade som rád, že ako spoločnosť sme dostali možnosť privítať žiakov školy na našej pracovnej pôde a mohli im ukázať jednotlivé procesy nášho bežného dňa a bežnej rutiny. Aj vďaka tomu sme si mohli pripomenúť ako zamestnanci, čo všetko za našou prácou stojí a ako nám každodenne uľahčuje prácu správne nastavený systém podpory IT. Žiaci si mali možnosť vypočuť, no aj názorne vyskúšať základné úlohy pri práci v sklade, ale aj v predajni a mohli sme ich v rámci vymedzeného času zapojiť do zákulisia IT procesov, ktoré stoja za našou úspešnou prácou. Dúfam, že práve takáto forma vzdelávania dokáže pritiahnuť pozornosť mladých ľudí k tajomnému svetu IT,” Tomáš Talavašek, vedúci predajne Datart OC Novum, Prešov.
Následne sa žiaci presunuli do vedeckého parku v Košiciach, kde v rámci tohto programu firma ncodic, inovatívna slovenská IT firma špecializujúca sa na vývoj komplexných softvérových riešení a efektívnu adaptáciu umelej inteligencie, pripravia pre deti zaujímavý workshop. Deti tak mali jedinečnú možnosť vyskúšať si napríklad virtuálnu realitu (VR) s Meta Quest 3, čo pre mnohé deti bol úplne nový a fascinujúci zážitok. Okrem toho sa deti mali možnosť naučiť programovať s Micro:bit zariadeniami a spoznať 3D tlač a 3D modelovanie.
„IT je dnes rýchlo rastúci a dôležitý sektor. Jednou z veľmi dobrých príležitostí je, ak si deti môžu vyskúšať moderné technológie. Takáto skúsenosť môže niektoré z nich inšpirovať k ďalšiemu záujmu o túto oblasť. Preto sme s radosťou podporili iniciatívu, ktorá umožnila žiakom základných škôl priamy kontakt s modernými technológiami s následnou diskusiou o tom, ako sa môžu vo svojom ďalšom štúdiu stať priamou súčasťou vývoja ich digitálnej budúcnosti,“ Miroslav Murin, spoluzakladateľ ncodic.