AKTUÁLNE INFORMÁCIE: Pomoc študentkám a študentom na Ukrajine

1. marca 2022

Chceme na Slovensko dostať talentovaných študentov z Ukrajiny. Zapojte sa programu pomoci aj vy.

Vo štvrtok 24. 2. sme ako jedna z prvých mimovládnych organizácií ostro odsúdili útok Ruska na nezávislú Ukrajinu. Tento čin vojenskej agresie nás nahneval o to viac, že k Ukrajine máme špeciálne vrúcny vzťah.

V roku 2017 sme začali spolupracovať s mnohými prestížnymi ukrajinskými univerzitami na projekte spoločných študijných programoch medzi Ukrajinou a Slovenskom. Vďaka tomuto projektu sme na Slovensko prijali 45 talentovaných študentov z Ukrajiny.

V týchto ťažkých časoch myslíme na nich a aj na ich rodiny, ktoré sú zasiahnuté konfliktom v ich domovskej krajine. Sme pripravení poskytnúť im, ako aj ďalším študentkám a študentom maximálnu pomoc.

V tomto roku bolo do programu prihlásených ďalších 17 ukrajinských študentiek a študentov, ktorí mali prísť na Slovensko. Radi by sme pre nich získali štatút študenta a dostali ich k nám. Aktuálna situácia je však taká, že všetci ukrajinskí muži vo veku od 18-60 rokov sú mobilizovaní a musia zostať na Ukrajine. Preto vyvíjame úsilie, aby sme k nám dostali aspoň študentky.

Aktuálny vývoj situácie

 • Update 1. 3: Kolegovia z moldavskej IT asociácie ATIC nám pomáhajú s presunom ukrajinských študentiek cez Moldavsko do Iasi v Rumunsku, odkiaľ plánujeme ich prelet do Viedne. 
 • Snažíme sa byť v pravidelnom kontakte so zástupcami ukrajinských univerzít zapojených do projektu.
 • Partnerských univerzít na Ukrajine máme celkovo 8, v nedeľu 27. 2. sa na online míting pripojilo len 5 z nich, keďže pedagógovia z 3 univerzít v Charkove a Mikolaeve sa museli ukrývať pred bombardovaním.
 • Deklarovali sme ukrajinským univerzitám, že členovia ITAS, ale aj ďalšie slovenské firmy, sú pripravení prijať viac študentov. Týka sa to aj absolventov bakalárskeho štúdia aj z iných odborov, nielen IT.
 • V spolupráci s našou partnerskou Vysokou školou ekonómie a manažmentu (VŠEM) v Bratislave sme schopní pomôcť aj s presunom pedagógov.
 • Kontaktovali sme univerzity v Odese a Mikolaeve ohľadom špecifikácie počtu študentiek/študentov a ich blízkych, ktorí by mohli prísť na Slovensko. Počty budeme pravidelne aktualizovať na tejto stránke (vid nižšie).
 • Viacerí IT študenti (z toho 2 aj z nášho študijného programu) sa zapojili do aktivít a priprav na kybernetickej útoky voči agresorovi.
 • Zatiaľ sa podarilo dvom študentom a absolventom programu dostať svojich rodičov na Slovensko.

Koho chceme dostať na Slovensko

 1. Študentky/študenti, ktorí už sú/môžu byť zapojení do spoločných študijných programov UKR – SVK.
 2. Študentky/študenti, ktorí študujú, alebo sú absolventmi príbuzného alebo použiteľného odboru, pre ktorých by firmy mohli vytvoriť pracovné miesto.
 3. Rodičia, príbuzní, súrodenci študentov: ako pozitívny príklad uvádzame pomoc spoločnosti PriceWise, ktorá dokázala nájsť pracovné miesto pre matku jednej študentky (farmaceutku)

Zároveň oslovíme Ministerstvo školstva SR, aby urýchlene začalo s udeľovaním tzv. vládnych štipendií a rovnako začalo riešiť spôsob, ako urýchlene priznať ukrajinským študentom štatút študenta bez zbytočných prieťahov ihneď potom, ako budú prijatí na štúdium na slovenskej VŠ.


Zoznam študentiek/študentov, ktorí by mali prísť na Slovensko (priebežne aktualizujeme)

Meno Univerzita Študijný odbor
NAHORNA ANASTASIIA  Odessa Polytechnic University 123 computer engineering 
Shevchenko Valentyna  Odessa national polytechnic university  123 Computer engineering 
Zuieva Yelyzaveta Odesа Polytechnic National University 123 Computer engineering
Denys Nahernyak Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University Computer Science
Shcherbyna Kateryna Odessа Polytechnic National University 104 Physicks and Astronomy. Physicks of nucleus and high energy physicks
Shcherbyna Mykhailo Odessа Polytechnic National University 104 Physicks and Astronomy. Physicks of nucleus and high energy physicks
Ivanova Nadiia    
Chursina Maria Odessa National Polytechnic University 113 – Applied Mathematics
Chursina Svitlana    

Firmy, ktoré sa do programu zapojili (alebo sa plánujú zapojiť)

Veľmi pekne ďakujeme všetkým firmám, ktoré reagovali na našu výzvu a rozhodli sa zapojiť do programu pomoci.

Vďaka tomu sa kapacita študentov, ktorých by sme mohli dostať na Slovensko, aby začali študovať na VŠEMvs a praxovať vo firmách, zvýšila na cca 30.

Asseco CE
Atos
BigRing
Deutsche Telekom IT Solutions
Gratex
IBM
O2
Oriwin
Pricewise
Prvá stavebná sporiteľňa
PwC
Resonate
SCR
Siebert & Talaš
Slovenská sporiteľna
Softec
Synpulse
Tatra banka
Tempest
Vnet
Techniserv

Ako sa môžem zapojiť?

 • Zvážte, či máte vo svojej firme kapacitu a miesto na prijatie študentov do praxe. Dôležité je, aby sa im po nástupe venoval dedikovaný mentor.
 • Všetky dôležité informácie o projekte nájdete TU. Pozrite si priloženú prezentáciu, pomôže vám lepšie pochopiť, ako program funguje a čo sa od vás ako firmy očakáva. 
 • Ak máte kapacitu prijať študentky/študentov, napíšte nám, spojíme sa s našou partnerskou školou na Slovensku a budeme vás informovať o ďalšom postupe.
 • My pre študentky/študentov zabezpečíme všetko potrebné (vr. všetkej administratívy, ubytovania, IT kurzov, výučby slovenčiny atď.).

Užitočné kontakty, kde vám poskytneme všetky informácie

Napíšte nám správu na Facebooku.

Sledujte nás

Mohlo by Vás zaujímať