Cisco ponúka nástroje pre učenie na diaľku

21. marca 2020

Aktualizované 14.4.2020, 10:39

Cisco Systems

Spoločnosť Cisco Systems Slovakia prichádza na pomoc školám pri riešení dopadu koronavírusu na výchovno-vzdelávací proces a pre učiteľov fyzicky izolovaných od žiakov ponúka efektívnu možnosť učiť žiakov na diaľku cez Cisco Webex Meetings. Celosvetovo ide o najviac využívaný konferenčný systém. Účastník konferencie môže komfortne pracovať na PC, notebooku, tablete, alebo pohybovať sa s mobilom, pritom nezáleží na operačnom systéme.

Spoločnosť Cisco a jej technológie stáli na Slovensku pri vybudovaní Národnej teleprezenčnej infraštruktúry na verejných vysokých školách, v Slovenskej akadémii vied a rezorte školstva. Prostredníctvom desiatok špeciálne upravených miestností sú takto dostupné video-konferečné stretnutia a dištančné vzdelávanie najvyššej kvality.

Cisco stojí aj za podporou úspešného programu Sieťové akadémie na Slovensku (Cisco Networking Academy). V tomto programe bolo za 20 rokov pôsobenia zapojených vyše 50 000 žiakov a študentov a vzniklo takmer 90 akadémií s bohatým programom na stredných a vysokých školách. Absolventi Sieťových akadémií podporovaných spoločnosťou a technológiami Cisco získavajú certifikáty, ktoré im otvárajú dvere pre perspektívne uplatnenie v praxi. Okrem kurzov Sieťových akadémií na Slovensku poskytujú aj vzdelávanie v oblasti Internetu vecí, Programátorské kurzy, kurzy pre IT administrátorov a na kybernetickú bezpečnosť.

Webex Meetings pre učenie na diaľku

Spoločnosť Cisco mimoriadne v dobe krízy, do konca školského roka 2019/20, umožňuje každej škole bezplatne získať a používať licenciu Cisco Webex Meetings, ktorú môže využívať celý učiteľský zbor školy a pre učenie žiakov na diaľku. Spoločnosť Cisco Systems Slovakia spolu s IBM Slovensko a sieťou dobrovoľníkov, so svojimi partnermi K_CORP, ALEF vzdelávacím projektom IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie,  programom Sieťových akadémií na Slovensku a tiež s podporou centrum podpory MŠVVaŠ SR a sieťou jeho školských výpočtových stredísk sú pripravení podporiť každú školu na Slovensku.

Je dôležité, aby učitelia i žiaci mohli doma pracovať na nejakom koncovom zariadení s mikrofónom a kamerou a s pripojením na internet. Pre učiteľov je vhodný notebook. Žiak okrem notebooku vystačí i s tabletom, alebo smarfónom.

Koho môžete požiadať o podporu

Každá škola môže požiadať o usmernenie:

 • sieť školských výpočtových stredísk Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR podľa krajskej príslušnosti:
  • bratislavský kraj: videokonf@svsba.sk   ∼   trnavský a nitriansky kraj: videokonf@svspn.sk
  • banskobystrický kraj: videokonf@svsbb.sk   ∼   žilinský a trenčiansky kraj: videokonf@svslm.sk
  • košický a prešovský kraj: videokonf@svsmi.sk
 • centrum podpory Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v čase 8:00-16:00 na bezplatnom telefónnom čísle 0800 138 033 , alebo emailom na adresu helpdesk@iedu.sk

alebo sa môže obrátiť na priamu podporu podľa uvedených podmienok:

 • ak máte skúsenosti s používaním IT, poradíte si sami a sami vyškolíte svojich učiteľov, požiadajte spoločnosť Cisco o licenciu na: webexsk@cisco.com
 • ak preferujete osobného asistenta pre rozbehnutie Webex na škole, požiadajte o licenciu a podporu spoločnosť IBM so sieťou dobrovoľníkov na: webexdoskoly@sk.ibm.com , podrobný postup nájdete na TU
 • ak ste zapojení v národnom projekte IT Akadémia: kontaktujte svojho koordinátora a zaregistrujte sa na metodický webinár TU (na webinár sa môžu prihlásiť aj jednotliví učitelia na škole, poradia vám aj s inými nástrojmi, ako Zoom, Google Classroom, avšak počet miest je obmedzený)
 • ak ste zapojení do programu Sieťové akadémie NetAcad v SR: kontaktujte svojho koordinátora.
Bezplatné licencie Webex Meetings počas krízy

V rámci tejto podpory vaša škola zdarma získa licenciu s 6-mesačnou platnosťou pre jej učiteľov a žiakov. V úvode k žiadosti o licenciu môžete pripojiť vyplnený formulár s údajmi o škole, logom, menom a kontaktom administrátora a zoznam učiteľov s ich e-mailovými adresami, pre ktorých vytvoríme licenciu. Každý učiteľ priamo obdrží e-mail pre zadanie vlastného hesla a môže okamžite začať s Webex Meetings pracovať. Licencia je potrebná len na strane školy, žiaci a ani učitelia sa už neregistrujú. Odporúčame túto formu licencovania pred individuálnou:

Mimo tejto podpory môže každý učiteľ jednotlivo požiadať o osobnú licenciu Webex Meetings na https://cart.webex.com/sign-up-webex zdarma, avšak každý učiteľ sa registruje sám. Tento spôsob je teda vhodný napríklad, ak sa pre učenie na diaľku nerozhodne jednotne celá škola. Pod e-mailom, ktorým si učiteľ zaregistruje osobnú licenciu už nemôže byť registrovaný v licencii pre celú školu.

Podporné materiály
Pravidelné webináre pre školy

Každý týždeň spúšťame Webináre určené predovšetkým pre IT administrátorov a zručných učiteľov škôl, ktorí vyškolia svojich učiteľov. Pre prístup v príslušnom čase kliknite na link:

Kontakt a eskalácie
 • Kontakt pre námety, úpravu tejto stránky a riešenie neriešiteľných problémov: tajomnik@digitalnakoalicia.sk .

Sledujte nás

Mohlo by Vás zaujímať