Vyhodnotenie IT Fitness Testu 2021 sa blíži – rekordný počet otestovaných!

posted in: Aktivity, TOPonTOP | 0

IT Fitness Test je najväčšie a najrozsiahlejšie komplexné testovanie IT zručností na Slovensku. Jubilejný 10. ročník testovania eviduje vyše 300 000 dobrovoľne otestovaných za uplynulú dekádu.

IT Fitness Test je overený a vyskúšaný spôsob testovania digitálnej gramotnosti. Test zároveň poskytuje reálny obraz o tom, na akej úrovni sú naše IT zručnosti. Test je pre každého dostupný zdarma, jeho certifikačná časť (kedy respondent získa elektronický certifikát) sa tento rok uskutočnila od 3. mája do 15. júla.

Organizátor testu Digitálna koalícia – Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky, si pri štarte stanovila cieľ zásadne zvýšiť počet respondentov, aby čím viac žiakov, učiteľov i iných osôb overilo svoje digitálne zručnosti a malo možnosť zlepšovať zistené nedostatky. V roku 2020 sa do testovania zapojilo vyše 21–tisíc respondentov, v roku 2021, v jubilejnom 10. ročníku, sa do testovania zapojilo takmer 50–tisíc respondentov a takmer tisíc škôl z celého Slovenska.

Novinkou aktuálneho ročníka bola jazyková mutácia IT Fitness Testu 2021 v maďarskom jazyku, určená predovšetkým pre školy s vyučovacím jazykom maďarským. Spolu s autormi testu na preklade a lokalizácii pracoval skúsený tím maďarských pedagógov. Pre žiakov zrejme najvítanejším spestrením bola súťaž o množstvo atraktívnych cien, ktorá mala žiakov, študentov, ale aj učiteľov a školy motivovať pre zapojenie sa vo väčšej miere.

Tohtoročné testovanie sprevádzala kampaň na sociálnych médiách, s podporou známych you-tube-rov Selassie a Fifqo, s ich live streamami a na Instagrame aj formou špeciálnych videopostov. Podarilo sa tak výraznejšie efektívne osloviť jednu z kľúčových cieľových skupín: mladých ľudí vo veku 14 až 18 rokov.

Z úvodnej tlačovej konferencie IT Fitness Testu 2021 dňa 6. mája 2021

Vďaka výzve podpredsedníčky vlády SR a ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veroniky Remišovej a ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga predpokladáme, že zodpovednosť za rozvoj digitálnych zručností si osvojilo viac škôl a do testovania sa tým pádom zapojilo výrazne viac respondentov z oblasti regionálneho školstva.

Poďakovanie patrí aj hlavnému partnerovi IT Fitness Testu 2021 spoločnosti Microsoft Česká republika a Slovensko, bez ktorej by sa tohtoročné testovanie určite nepodarilo zrealizovať na takej vysokej úrovni.

Oficiálne výsledky IT Fitness Testu 2021 budú vyhlásené dňa 19. októbra 2021 spolu so zverejnením záverečnej správy. Vyhodnotenie spojené s tlačovou konferenciou budete môcť sledovať online.

Partneri a spolupracujúce organizácie

Príspevok bol vytvorený v spolupráci s IT Asociáciou Slovenska.