Nauč sa základy informačnej bezpečnosti a vzdelávaj svoje okolie

22. novembra 2021

Bezplatná aktivita realizovaná Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (podporená Fondom SK-NICu) s názvom „Nauč sa základy informačnej bezpečnosti a vzdelávaj svoje okolie“.

Text pôvodne publikovaný na https://csirt.upjs.sk/#/projekty/zvysovanie-bezpecnostneho-povedomia-na-SS

S finančnou podporou nadácie SK-NICu spúšťame tento rok projekt s názvom Nauč sa základy informačnej bezpečnosti a vzdelávaj svoje okolie. Hlavným cieľom projektu je zvyšovanie bezpečnostného povedomia u širokej verejnosti. Tento cieľ chceme dosiahnuť odbornou prípravou žiakov stredných škôl , ktorí následne budú vykonávať aktivity, ktoré zvýšia bezpečnostné povedomie vo svojom okolí. Keďže niektoré aktivity budú uskutočnené prezenčne, výber sme obmedzili na stredné školy z Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja. Predpokladaný počet zapojených stredných škôl je 10, v rámci jednej školy vznikne tím 3 – 10 žiakov. Školy budú vybrané na základe výberových kritérií. Trvanie projektu: December 2021 – Október 2022.

Na aktivitu je možné prihlásiť školu (žiakov) do 3.12.2021 prostredníctvom tohto odkazu na formulár.

Na priblíženie projektu organizujeme aj informačný webinár, v rámci ktorého bude priestor aj na diskusiu a prípadné otázky. Webinár sa uskutoční prostredníctvom platformy Microsoft Teams v termíne: 22.11.2021 (pondelok) od 14:00 do 15:00.

Na webinár je možné sa pripojiť prostredníctvom tohto odkazu.

Ciele projektu

  1. Umožniť žiakom stredných škôl vzdelávať sa v oblasti informačnej bezpečnosti, projektového manažmentu, práva, informačných a komunikačných technológií.​

  2. Zvyšovať bezpečnostné povedomie žiakov a učiteľov stredných škôl, ako aj širokej laickej verejnosti.​

  3. Vzbudenie záujmu o informačnú bezpečnosť a súvisiace oblasti u žiakov stredných škôl. ​

  4. Rozvíjať u žiakov tzv. soft skills, najmä kooperáciu a prezentačné zručnosti, potrebné pre tímovú prácu pri riešení žiackych diseminačných projektov na školách.​

Plánované aktivity

Projekt je rozdelený do 4 aktivít, a to odbornej prípravy žiakov stredných škôl, zvyšovanie bezpečnostného povedomia laickej verejosti žiakmi stredných škôl, vyhodnotenia aktivít a aktivít smerujúcich k udržateľnosti projektu.

1. fáza – Odborná príprava žiakov

Odborná príprava žiakov bude pozostávať z dištančnej aj prezenčnej formy. Žiaci stredných škôl budú komunikovať s priradeným mentorom a taktiež zvolenými odborníkmi z oblasti. Okrem mentoringu a pravidelnej diskusie k rôznym témam, dôjde aj k realizácii viacerých prednášok a workshopov, ktoré sa budú konať spravidla raz za týždeň vo vopred určenom čase. Cieľom je vybudovanie komunity zloženej zo žiakov, učiteľov a lektorov.

Súčasne budú organizované 2 prezenčné sústredenia, kde budú pripravené najmä praktické workshopy k sledovaným témam. Týmito workshopmi sa predpokladá posun žiakov v technických zručnostiach, ale ide aj o vhodné doplnenie prednášok.

Prednášky a workshopy sa budú venovať témam z oblastí: Minimum z oblasti informačnej bezpečnosti:

  • Bezpečnostné hrozby a ochrana v rámci digitálnych médií
  • Sociálne inžinierstvo
  • Bezpečné prehliadanie webového obsahu

Právne a etické minimum:

  • Ochrana osobných údajov a ochrana súkromia
  • Počítačová kriminalita​
  • Etické aspekty​
  • Projektový manažment​
  • Psychologické a sociálno-patologické javy na internete

2.fáza

Druhou časťou projektu je samotné zvyšovanie bezpečnostného povedomia. V rámci tejto časti každý tím žiakov uskutoční minimálne 3 aktivity, ktoré budú mať dosah na zvýšenie bezpečnostného povedomia. 1 z týchto aktivít bude prednáška pre žiakov a učiteľov vlastnej strednej školy. Ďalšie aktivity sú ponechané na výber tímu žiakov. Podmienkou však je, aby 1 z podniknutých aktivít bola realizovaná mimo strednú školu (napr. pre rodičov, základnú školu, seniorov).

  • Organizácia prednášky, workshopu​
  • Kampaň v rámci sociálnych sietí​
  • Grafické výstupy​
  • Organizácia súťaže

Výber miesta, času, spôsobu reaizácie sa ponechá na tím žiakov danej strednej školy. Všetky vzniknuté materiály budú v rámci projektu vydané pod otvorenou licenciouna rôznych platformách.

3.fáza

Tretia časť projektu pozostáva z vyhodnotenia aktivít. V rámci týchto aktivít dôjde k vyhodnoteniu jednotlivých aktivít tímov žiakov stredných škôl. Vyhodnotenie uskutočnia odborníci zainteresovaní v rámci projektu, ako aj prizvaní externí odborníci. Najlepšie tímy budú ohodnotené a tiež dôjde k výberu najlepšej aktivity zvyšujúcej bezpečnostné povedomie.

V rámci tejto časti dôjde k realizácii súťaže jednotlivcov – tzv. Capture the flag súťaže, v rámci, ktorej budú jednotlivci súťažiť v riešení zaujímavých úloh. Cieľom tejto aktivity je zvýšiť záujem žiakov o oblasť informačnej bezpečnosti.

4.fáza

Poslednú časť projektu tvoria aktivity smerujúce k udržateľnosti projektu. V rámci tejto aktivity dôjde k uskutočneniu CyberSecurityDay, ktorého sa zúčastnia žiaci stredných škôl (pôvodní členovia tímov, ako aj noví žiaci).

Poslednou aktivitou, v rámci ktorej dôjde k prehĺbeniu vedomostí žiakov, ale aj zdieľaniu poznatkov a vytvoreniu komunity, bude víkendové sústredenie – Jesenná škola. Dané sústredenie bude pozostávať z viacerých prednášok a workshopov a bude určené pre 20 žiakov stredných škôl zapojených do projektu a 10 učiteľov.

Sledujte nás

Mohlo by Vás zaujímať